ფორს-მაჟორი ბიზნეს ურთიერთობებში და დაუძლეველი ძალის სამართლებრივი შედეგები
თანამედროვე და დინამიკურ ბიზნეს გარემოში ხელშეკრულების დადება და ნაკისრი ვალდებულებების კეთილსინდისიერად შესრულება ყოველთვის დაკავშირებულია გარკვეულ ეკონომიკურ და კომერციულ რისკებთან. ხშირად დგება ისეთი მოულოდნელი გარემოებები, რომლებიც სრულად სცდება მხარეთა კონტროლს და ფიზიკურად შეუძლებელს ხდის ხელშეკრულებით გათვალისწინებული პირობების დაცვას. სწორედ ასეთ კრიტიკულ სიტუაციებში იძენს უდიდეს სამართლებრივ მნიშვნელობას ფორს-მაჟორი ანუ დაუძლეველი ძალა.
ბევრი მეწარმე, კომპანიის დირექტორი და ბიზნეს სუბიექტი ხშირად არასწორად აფასებს იმას, თუ რა ითვლება დაუძლეველ ძალად რეალობაში. ქართულ საზოგადოებასა და ბიზნეს წრეებში ფართოდ არის გავრცელებული მცდარი შეხედულება, რომ მაგალითად ლარის კურსის ცვლილება, გლობალური ეკონომიკური კრიზისი ან ფასების მკვეთრი ზრდა ავტომატურად ათავისუფლებს მხარეს ხელშეკრულების შესრულების ვალდებულებისგან. წინამდებარე სტატიაში დეტალურად, ქართული სამართლის მოთხოვნებთან სრულ შესაბამისობაში განვიხილავთ, თუ როგორ არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი ფორსმაჟორულ გარემოებებს, რა შემთხვევები წარმოადგენს რეალურად დაუძლეველ ძალას სასამართლო პრაქტიკის მიხედვით და როგორ უნდა დაიცვათ თქვენი ბიზნესი გაუთვალისწინებელი სამართლებრივი რისკებისგან.
რა არის ფორს-მაჟორი და დაუძლეველი ძალა სამართლებრივად?
ფორს-მაჟორი ფრანგული წარმოშობის ტერმინია და ქართულად ითარგმნება როგორც გადაულახავი, დაუძლეველი ძალა. იურიდიული თვალსაზრისით, ფორს-მაჟორი არის ობიექტური მოვლენა ან გარემოება, რომლის განჭვრეტა და თავიდან აცილება მხარეებს ხელშეკრულების დადების მომენტში გონივრულობის ფარგლებში არ შეეძლოთ, და რომელიც პირდაპირ, უშუალოდ უშლის ხელს ვალდებულების ჯეროვან შესრულებას.
იმისათვის, რომ კონკრეტული მოვლენა ან ფაქტი სასამართლოს მიერ დაკვალიფიცირდეს როგორც დაუძლეველი ძალა, ის აუცილებლად უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ სამ ძირითად, კუმულატიურ კრიტერიუმს:
ობიექტურობა და გაუთვალისწინებლობა: გარემოების დადგომა ხელშეკრულების გაფორმებისას არ უნდა ყოფილიყო წინასწარ განჭვრეტადი გონივრული, საშუალო სტატისტიკური მეწარმისთვის. მოვლენა უნდა იყოს აბსოლუტურად მოულოდნელი.
გარდაუვალობა და გადაულახაობა: მხარეს ფიზიკურად არ უნდა შეეძლოს ამ გარემოების თავიდან აცილება ან მისი მავნე შედეგების დაძლევა ნებისმიერი გონივრული ალტერნატიული ძალისხმევით. დაუძლეველი ძალა უნდა იყოს აბსოლუტური ხასიათის.
მიზეზობრივი კავშირი: უშუალო და პირდაპირი მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი უნდა არსებობდეს დამდგარ ფორს მაჟორულ გარემოებასა და კონკრეტული ვალდებულების შეუსრულებლობას შორის. გარემოება პირდაპირ უნდა კრძალავდეს ან შეუძლებელს ხდიდეს შესრულებას.
დაუძლეველი ძალა საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის მიხედვით
საქართველოს სამოქალაქო სამართალი მკაცრად მიჯნავს ერთმანეთისგან ვალდებულების ბრალეულ შეუსრულებლობას და დაუძლეველი ძალით გამოწვეულ შეუსრულებლობას. საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის მიხედვით, პირს არ ეკისრება პასუხისმგებლობა (მაგალითად პირგასამტეხლო ან ზიანის ანაზღაურება) ვალდებულების დარღვევისთვის, თუ იგი სასამართლოში უტყუარად დაამტკიცებს, რომ დარღვევა გამოწვეული იყო სწორედ დაუძლეველი ძალით და არა მისი დაუდევრობით ან განზრახვით.
ამასთან, უაღრესად მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 398-ე მუხლი, რომელიც ეხება ხელშეკრულების მისადაგებას შეცვლილი გარემოებებისადმი. ხშირად ბიზნესმენები ამ მუხლს ფორს-მაჟორში ურევენ. თუ ხელშეკრულების დადების საფუძვლად ქცეული გარემოებები აშკარად და არსებითად შეიცვალა, და მხარეები არ დადებდნენ ამ ხელშეკრულებას ან დადებდნენ სრულიად სხვა შინაარსით, ეს ცვლილებები რომ განეჭვრიტათ, დაზარალებულ მხარეს შეუძლია მოითხოვოს ხელშეკრულების მისადაგება შეცვლილი გარემოებებისადმი. თუმცა, ხაზგასასმელია, რომ ეს არ არის კლასიკური ფორს-მაჟორი. ეს წარმოადგენს საერთაშორისო სამართალში ცნობილ ეკონომიკური გართულების ანუ Hardship-ის პრინციპს, რაც თავისთავად არ ათავისუფლებს მხარეს ვალდებულებისგან, არამედ აძლევს უფლებას მოითხოვოს პირობების გადახედვა.
რა ითვლება ფორს-მაჟორად რეალურად?
სასამართლო პრაქტიკისა და საერთაშორისო სავაჭრო პალატის (ICC) აღიარებული სტანდარტების გათვალისწინებით, კლასიკურ და უდავო ფორსმაჟორულ გარემოებებს განეკუთვნება შემდეგი მოვლენები:
სტიქიური უბედურებები (Act of God): დამანგრეველი მიწისძვრა, მასშტაბური წყალდიდობა, მეხის დაცემა, ძლიერი ქარიშხალი, ღვარცოფი, ზვავი და სხვა ბუნებრივი კატაკლიზმები, რომლებიც ფიზიკურად ანადგურებენ მიწოდების საგანს, ქარხანას ან გზას და შეუძლებელს ხდიან მომსახურების გაწევას.
ომი და საომარი მოქმედებები: შეიარაღებული კონფლიქტები სახელმწიფოთა შორის, რევოლუცია, სამოქალაქო ომი, ტერორისტული აქტები, ქვეყანაში საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის ოფიციალურად გამოცხადება.
სახელმწიფო ორგანოთა აკრძალვები (Legal Force Majeure): მთავრობის ან საკანონმდებლო ორგანოს მიერ მიღებული ისეთი გადაწყვეტილებები, რომლებიც პირდაპირ კრძალავს კონკრეტულ ეკონომიკურ საქმიანობას. მაგალითად, ეკონომიკური ემბარგო, ექსპორტ-იმპორტის აკრძალვა, საზღვრების სრული ჩაკეტვა, ქონების ნაციონალიზაცია.
გლობალური პანდემია და ეპიდემია: როგორც ახლო წარსულში კორონავირუსის (Covid-19) მაგალითზე ვნახეთ, სახელმწიფოს მიერ დაწესებული მკაცრი ლოქდაუნი, კარანტინი და ბიზნეს საქმიანობის იძულებითი შეჩერება ცალსახად განიხილება დაუძლეველ ძალად.
რა არ ითვლება დაუძლეველ ძალად? პრაქტიკული მაგალითები
სასამართლოში ბიზნეს დავების უმეტესობა სწორედ იმ ეტაპზე წარმოიშობა, როდესაც მხარეები ცდილობენ ჩვეულებრივი, სტანდარტული ბიზნეს რისკები ფორს-მაჟორად გაასაღონ და ამ გზით თავი აარიდონ პასუხისმგებლობას. ქვემოთ ვრცლად განვიხილავთ იმ გავრცელებულ გარემოებებს, რომლებიც იურიდიულად არასდროს წარმოადგენს დაუძლეველ ძალას:
ლარის კურსის ცვლილება და ფასების ზრდა არ არის ფორს-მაჟორი
ეს არის ყველაზე გავრცელებული და კრიტიკულად მცდარი შეხედულება ქართულ ბიზნეს რეალობაში. ეროვნული ვალუტის, ლარის კურსის მკვეთრი გაუფასურება აშშ დოლართან ან ევროსთან მიმართებაში, ქვეყანაში მიმდინარე მაღალი ინფლაცია, ეკონომიკური კრიზისი ან ფასების გლობალური ზრდა სამშენებლო მასალებზე სრულად გამორიცხულია დაკვალიფიცირდეს როგორც ფორს მაჟორი.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს არაერთი პრეცედენტული გადაწყვეტილებით მყარად არის დადგენილი, რომ ვალუტის კურსის მერყეობა არის კომერციული ურთიერთობის თანმდევი, ჩვეულებრივი ბიზნეს რისკი. მეწარმე სუბიექტი, რომელიც შედის სახელშეკრულებო ურთიერთობაში, ვალდებულია გამოიჩინოს მაღალი გულისხმიერება და წინასწარ გაითვალისწინოს მაკროეკონომიკური ცვლილებების ალბათობა. შესაბამისად, ვალდებულების ეკონომიკური წამგებიანობა, მოგების შემცირება ან ზარალზე გასვლა არანაირად არ ათავისუფლებს კომპანიას ხელშეკრულების ზუსტი და დროული შესრულებისგან. თუ გსურთ დაიზღვიოთ თავი კურსის ცვლილებისგან, ხელშეკრულებაში უნდა ჩაიდოს არა ფორს-მაჟორის მუხლი, არამედ ვალუტის ინდექსაციის სპეციალური დათქმა.
კონტრაჰენტების მიერ ვალდებულების დარღვევა და დაგვიანება
ხშირად კომპანიები ვერ ასრულებენ ვალდებულებას, რადგან მათმა პარტნიორმა დააღალატა. მაგალითად, თუ თქვენ, როგორც დისტრიბუტორი ვერ აწვდით პროდუქციას ქსელს იმის გამო, რომ თქვენმა უცხოელმა მომწოდებელმა ქარხანამ დააგვიანა პროდუქციის გამოშვება ან ტრანსპორტირება შეფერხდა საბაჟოზე, ეს არ არის ფორს-მაჟორი. მესამე პირთა, მათ შორის ქვეკონტრაქტორების მიერ ვალდებულების შეუსრულებლობა წარმოადგენს უშუალოდ თქვენს ინდივიდუალურ ბიზნეს რისკს. კანონის წინაშე თქვენ მაინც იქნებით სრულად პასუხისმგებელი შემსყიდველის მიმართ ძირითადი ხელშეკრულების დარღვევაზე.
ფინანსური სახსრების არქონა და გაკოტრება
ფულის უქონლობა, კომპანიის საბანკო ანგარიშებზე ყადაღის ან ინკასოს დადება, პარტნიორებს შორის დავა, საბანკო კრედიტის მიღების შეუძლებლობა ან თუნდაც საწარმოს გაკოტრების პროცესი არასდროს განიხილება დაუძლეველ ძალად. ფულადი ვალდებულების შესრულება (ფულის გადახდა) სამოქალაქო სამართალში ფიზიკურად ყოველთვის შესაძლებელ ქმედებად მიიჩნევა. ის ფაქტი, რომ კონკრეტულ მოვალეს დროებით არ გააჩნია სათანადო ფინანსური რესურსი, მხოლოდ მისი ინდივიდუალური, სუბიექტური პრობლემაა და არა ობიექტური დაუძლეველი ძალა.
შედარებითი ანალიზი ბიზნეს რისკსა და დაუძლეველ ძალას შორის
| გარემოება ბიზნესში | ითვლება თუ არა ფორს-მაჟორად | იურიდიული განმარტება ქართული სამართლით |
| ძლიერი მიწისძვრა და ხანძარი | დიახ, ითვლება. | ობიექტური, ბუნებრივი სტიქიური მოვლენა რომლის თავიდან აცილება ადამიანის ძალებს აღემატება. |
| ლარის კურსის მკვეთრი ვარდნა | არა, არ ითვლება. | მაკროეკონომიკური ცვლილება, რომელიც წარმოადგენს მეწარმის ჩვეულებრივ კომერციულ რისკს. |
| მთავრობის მიერ საზღვრის ჩაკეტვა | დიახ, ითვლება. | იმპერატიული იურიდიული აკრძალვა, რომელიც ფიზიკურად შეუძლებელს ხდის ტვირთის გადაზიდვას. |
| მომწოდებლის მიერ ვადის გადაცილება | არა, არ ითვლება. | მესამე პირის ბრალეული ქმედება არ ათავისუფლებს მთავარ კონტრაქტორს ნაკისრი ვალდებულებისგან. |
| ფინანსური კრიზისი და ფულის უქონლობა | არა, არ ითვლება. | ფულადი ვალდებულების შესრულება ობიექტურად ყოველთვის შესაძლებელია. |
როგორ უნდა გაფორმდეს ფორს-მაჟორის მუხლი ხელშეკრულებაში პროფესიონალურად?
იმისათვის, რომ მომავალში თავიდან აიცილოთ ხანგრძლივი, ძვირადღირებული და რთული სასამართლო დავები, სასიცოცხლოდ აუცილებელია ბიზნეს ხელშეკრულების შედგენის ეტაპზევე ფორს-მაჟორის მუხლი გაიწეროს მაქსიმალურად დეტალურად და არა შაბლონურად. სტანდარტული, ინტერნეტიდან ან სხვა კონტრაქტიდან გადმოწერილი ერთი ზოგადი ფრაზა ხშირად სრულიად არასაკმარისია, არ იცავს კომპანიის ინტერესებს და ქმნის ფართო ინტერპრეტაციის საფრთხეს.
კვალიფიციური იურისტის მიერ შედგენილ პროფესიონალურ ხელშეკრულებაში აუცილებლად უნდა იყოს გაითვალისწინებული შემდეგი პუნქტები:
მოვლენათა კონკრეტული ჩამონათვალი: ნაცვლად ზოგადი ტერმინებისა, კონკრეტულად ჩამოთვალეთ რა ითვლება თქვენი ბიზნესის და ინდუსტრიის სპეციფიკიდან გამომდინარე დაუძლეველ ძალად. დააზუსტეთ, გსურთ თუ არა ამ ჩამონათვალის ამომწურავად (დახურულად) დატოვება, თუ ღიად.
შეტყობინების ვალდებულება და მკაცრი ვადები: დააწესეთ უმკაცრესი ვადები მაგალითად ოცდაოთხი საათი ან სამი სამუშაო დღე, რომლის განმავლობაშიც დაზარალებულმა მხარემ წერილობით, ოფიციალური არხებით უნდა აცნობოს მეორე მხარეს ფორს-მაჟორის დადგომის შესახებ. ხელშეკრულებაში პირდაპირ უნდა ჩაიწეროს, რომ ამ ვადის გაშვების შემთხვევაში, მხარე სამუდამოდ კარგავს უფლებას დაეყრდნოს ფორს მაჟორს ვალდებულებისგან გასათავისუფლებლად.
ხელშეკრულების ცალმხრივად შეწყვეტის უფლება: დეტალურად გაწერეთ, რა სამართლებრივი შედეგი დგება, თუ დაუძლეველი ძალა გრძელდება ხანგრძლივად, მაგალითად ერთ თვეზე ან ორ თვეზე მეტ ხანს. ასეთ დროს, ბიზნესის ინტერესებიდან გამომდინარე, მხარეებს უნდა მიენიჭოთ ხელშეკრულების უშედეგოდ და ყოველგვარი დამატებითი ჯარიმების გარეშე შეწყვეტის უფლება, რათა არ მოხდეს ეკონომიკური ურთიერთობის უსასრულოდ გაყინვა.
მტკიცების ტვირთი და საქართველოს სავაჭრო სამრეწველო პალატის როლი
სამართალწარმოებაში მოქმედებს პრინციპი, რომ ვინც ამტკიცებს, მტკიცების ტვირთიც მასზეა. შესაბამისად, მხოლოდ იმის ზეპირად თქმა, რომ ქვეყანაში ეკონომიკური პრობლემებია ან ფორს-მაჟორია, სრულიად არ არის საკმარისი. მხარემ, რომელიც მიუთითებს დაუძლეველ ძალაზე და ითხოვს პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლებას, თავად უნდა დაამტკიცოს როგორც თავად მოვლენის ობიექტური არსებობა, ისე მისი პირდაპირი, ხელშემშლელი გავლენა კონკრეტული ვალდებულების შესრულებაზე.
საქართველოს ტერიტორიაზე ფორსმაჟორული გარემოებების არსებობის დამადასტურებელ ერთადერთ კომპეტენტურ ორგანოს წარმოადგენს საქართველოს სავაჭრო სამრეწველო პალატა. სწორედ ეს ინსტიტუტი სწავლობს საქმის გარემოებებს და გასცემს შესაბამის ოფიციალურ ცნობას ანუ სერტიფიკატს დაინტერესებული კომპანიის განცხადებისა და მყარი მტკიცებულებების საფუძველზე. სასამართლო ან საარბიტრაჟო დავების დროს, სავაჭრო პალატის მიერ გაცემული ფორს- მაჟორის სერტიფიკატი არის ერთ ერთი ყველაზე წონადი, მყარი და უტყუარი მტკიცებულება საადვოკატო ოფისისთვის თქვენი ბიზნეს პოზიციის ბოლომდე დასაცავად.
რეალური სასამართლო პრაქტიკა და უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებები
იმისათვის რომ ბიზნესმა სწორად შეაფასოს საკუთარი რისკები აუცილებელია თვალი გადავავლოთ საქართველოს სასამართლო პრაქტიკას. საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ წლების განმავლობაში ჩამოყალიბებული პრაქტიკა ნათლად აჩვენებს თუ რამდენად მკაცრად უდგება სასამართლო ფორს-მაჟორის დამტკიცების სტანდარტს. სასამართლო დავების აბსოლუტური უმრავლესობა სადაც კომპანიები დაუძლეველ ძალაზე აპელირებდნენ მათივე მარცხით დასრულდა რადგან მეწარმეები ბიზნეს რისკებს ფორს-მაჟორთან აიგივებდნენ.
ერთ ერთი ყველაზე თვალსაჩინო მაგალითია 2014 და 2015 წლებში ეროვნული ვალუტის, ლარის კურსის დრამატული ვარდნა. არაერთმა დეველოპერულმა კომპანიამ და მსხვილმა იმპორტიორმა სცადა დაემტკიცებინა რომ ლარის გაუფასურება დოლართან მიმართებაში იყო დაუძლეველი ძალა, რის გამოც ისინი ვეღარ იხდიდნენ კრედიტებს და ვეღარ ასრულებდნენ ვალდებულებებს. უზენაესმა სასამართლომ ერთმნიშვნელოვნად განმარტა, რომ ეკონომიკური კრიზისი, ვალუტის ინფლაცია და ბაზარზე ფასების ცვლილება, წარმოადგენს ჩვეულებრივ კომერციულ რისკს, რომელსაც იღებს ნებისმიერი მეწარმე სუბიექტი. შესაბამისად ფინანსური სირთულეები არცერთ შემთხვევაში არ გათავისუფლებთ ვალდებულებისგან.
მეორე მხრივ, სასამართლო პრაქტიკაში გვაქვს რეალური ფორს მაჟორის მაგალითებიც. კოვიდ პანდემიის დროს, როდესაც სახელმწიფომ ოფიციალურად გამოსცა დადგენილება და პირდაპირ აკრძალა სავაჭრო მოლების, რესტორნებისა და ფიტნეს დარბაზების ფუნქციონირება. ეს ცალსახად დაკვალიფიცირდა, როგორც დაუძლეველი ძალა (Legal Force Majeure). ასეთ საქმეებში სასამართლომ გაიზიარა მოიჯარეების არგუმენტაცია, რადგან არსებობდა ობიექტური სახელმწიფო აკრძალვა, რომელიც ფიზიკურად შეუძლებელს ხდიდა ფართით სარგებლობას და შესაბამისი ეკონომიკური საქმიანობის განხორციელებას.
ფორს მაჟორი სხვადასხვა ბიზნეს ინდუსტრიის სპეციფიკის მიხედვით
ყველა ბიზნეს სექტორს თავისი უნიკალური სპეციფიკა გააჩნია, ამიტომ დაუძლეველი ძალის კონცეფცია ინდუსტრიების მიხედვით განსხვავებულად მუშაობს. ის რაც ფორს-მაჟორია ლოჯისტიკაში, შეიძლება სრულიად უმნიშვნელო იყოს IT სექტორისთვის.
სამშენებლო სექტორი და დეველოპერული კომპანიები
მშენებლობის პროცესში დაგვიანება ერთ ერთი ყველაზე გავრცელებული პრობლემაა. დეველოპერები ხშირად ამართლებენ ვადების გადაცილებას ცუდი კლიმატური პირობებით, მაგალითად წვიმით ან თოვლით. იურიდიულად სტანდარტული, სეზონური ნალექი და უამინდობა არ არის ფორს მაჟორი, რადგან ის წინასწარ განჭვრეტადია. მშენებლისთვის დაუძლეველ ძალად ჩაითვლება მხოლოდ ექსტრემალური, ანომალიური ბუნებრივი მოვლენა, მაგალითად ისეთი სიმძლავრის მიწისძვრა ან წყალდიდობა რომელმაც ფიზიკურად გაანადგურა სამშენებლო მოედანი. ასევე საზღვარგარეთიდან სამშენებლო მასალების მოწოდების შეფერხება წარმოადგენს მშენებლის ბიზნეს რისკს და არა ფორს-მაჟორს მყიდველის წინაშე.
კომერციული იჯარა და ფართის ქირავნობა
კომერციული იჯარის დროს დაუძლეველი ძალის მტკიცება საკმაოდ რთულია. თუ კომპანიამ იქირავა საოფისე ან კომერციული ფართი მაგრამ ბიზნესი ვერ ააწყო, კლიენტები არ ჰყავს და ქირას ვეღარ იხდის, ეს არ არის ფორს მაჟორი. იჯარის ხელშეკრულებაში დაუძლეველ ძალაზე საუბარი შეიძლება მხოლოდ მაშინ, თუ თავად ქირავნობის ობიექტი განადგურდა, მაგალითად ხანძრის ან აფეთქების შედეგად ან, თუ სახელმწიფომ უშუალოდ აკრძალა იმ შენობაში შესვლა რაიმე საგანგებო მიზეზით.
საერთაშორისო გადაზიდვები და ლოჯისტიკა
ლოჯისტიკურ კომპანიებს ყველაზე ხშირად უწევთ ფორს-მაჟორულ რისკებთან გამკლავება. ტვირთის გადაზიდვისას დაუძლეველ ძალად განიხილება საზღვრების მოულოდნელი ჩაკეტვა მთავრობის მიერ, სატრანზიტო ქვეყანაში დაწყებული ომი, საერთაშორისო სანქციების დაწესება ან სტიქიური უბედურება პორტში. თუმცა, საბაჟოზე რიგების გამო ტრანსპორტის დაყოვნება ან საწვავის ფასის გლობალური ზრდა კვლავაც რჩება ლოჯისტიკური კომპანიის ჩვეულებრივ კომერციულ რისკად და არ ათავისუფლებს მას ტვირთის მფლობელის წინაშე არსებული პასუხისმგებლობისგან.
საერთაშორისო სავაჭრო პალატის ICC სტანდარტები და მათი გავლენა
ქართული კომპანიებისთვის რომლებიც აქტიურად თანამშრომლობენ უცხოელ პარტნიორებთან სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია საერთაშორისო სტანდარტების ცოდნა. ყველაზე ავტორიტეტულ დოკუმენტს ამ მიმართულებით წარმოადგენს საერთაშორისო სავაჭრო პალატის International Chamber of Commerce იგივე ICC მიერ შემუშავებული ფორს-მაჟორის სტანდარტული დათქმა.
ICC 2020 წლის ფორს მაჟორის დათქმა წარმოადგენს უნივერსალურ და მაღალპროფესიონალურ ინსტრუმენტს, რომლის ინტეგრირებაც შესაძლებელია ნებისმიერ ბიზნეს ხელშეკრულებაში. ის დეტალურად ანაწილებს რისკებს და ზუსტად განმარტავს, თუ რომელი მოვლენა ითვლება დაუძლეველ ძალად. თუ ქართული კომპანია საკუთარ საერთაშორისო კონტრაქტში მიუთითებს, რომ ფორსმაჟორული გარემოებები დარეგულირდება ICC ის სტანდარტებით ის ავტომატურად იცავს თავს უცხოური კანონმდებლობის ბუნდოვანებისგან და უზრუნველყოფს დავის სამართლიან, საერთაშორისოდ აღიარებული პრინციპებით გადაწყვეტას. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმპორტ ექსპორტის ხელშეკრულებებში სადაც რისკები ყველაზე მაღალია.
ხშირად დასმული კითხვები ფორს მაჟორის და ბიზნეს რისკების შესახებ
ითვლება თუ არა ახალი ვირუსი ან პანდემია ფორს მაჟორად ავტომატურად? ზოგადად, პანდემია და მის გამო სახელმწიფოს მიერ დაწესებული მკაცრი ლოქდაუნი ითვლება დაუძლეველ ძალად, რადგან ის ობიექტურად შეუძლებელს ხდის ბიზნეს საქმიანობის დიდ ნაწილს. თუმცა, დღევანდელ რეალობაში, რადგან კოვიდ პანდემია და მსგავსი ვირუსები უკვე ცნობილი, გავრცელებული და განჭვრეტადი მოვლენა გახდა, ახლად გაფორმებულ ხელშეკრულებებში ის ავტომატურად აღარ განიხილება ფორს-მაჟორად, თუ მხარეები ამ რისკს სპეციალურად, ცალკე მუხლად არ გაითვალისწინებენ შეთანხმებაში.
ათავისუფლებს თუ არა ფორს მაჟორი კომპანიას ფულის გადახდის ვალდებულებისგან? არა, არასოდეს. დამკვიდრებული იურიდიული პრაქტიკით, დაუძლეველი ძალა დროებით ათავისუფლებს მხარეს დამატებითი პასუხისმგებლობისგან, მაგალითად ჯარიმის ან პირგასამტეხლოს დაკისრებისგან და სამართლებრივად აჩერებს ვალდებულების შესრულების ვადას, მაგრამ ის არანაირად არ აუქმებს ძირითად ფინანსურ ვალდებულებას. სესხის დაბრუნება, ქირის გადახდა ან შეძენილი საქონლის საფასურის ანაზღაურება ფიზიკურად ყოველთვის შესაძლებლად მიიჩნევა.
სად და როგორ უნდა ავიღო ფორს-მაჟორის დამადასტურებელი ცნობა საქართველოში? როგორც უკვე აღვნიშნეთ, საქართველოში დაუძლეველი ძალის დამადასტურებელ ოფიციალურ სერტიფიკატს გასცემს მხოლოდ საქართველოს სავაჭრო სამრეწველო პალატა. ამისათვის დაინტერესებულმა ბიზნეს სუბიექტმა პალატაში უნდა წარადგინოს დასაბუთებული განცხადება, ხელშეკრულების ასლი და ყველა ის მტკიცებულება, რომელიც ადასტურებს არა მხოლოდ მოვლენის ფაქტობრივ დადგომას, არამედ მის პირდაპირ და გარდაუვალ ხელშემშლელ გავლენას კონკრეტული ხელშეკრულების შესრულების პროცესზე.
არის თუ არა მეზობელ ქვეყანაში მიმდინარე ომი ყოველთვის ფორს მაჟორული გარემოება ქართული კომპანიისთვის? ომი ითვლება დაუძლეველ ძალად მხოლოდ და მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ის პირდაპირ და უშუალოდ უშლის ხელს ხელშეკრულების შესრულებას, მაგალითად ტვირთის გადაზიდვის შეუძლებლობა საომარი მოქმედებების ზონაში ან პროდუქციის განადგურება. მეზობელ ან მესამე ქვეყანაში მიმდინარე ომი, რომელმაც ქართულ კომპანიას გაუძვირა ნედლეული, შექმნა ლოჯისტიკური სირთულეები ან გამოიწვია ზოგადი ეკონომიკური კრიზისი, ქართული სამართლით ფორს მაჟორად არ განიხილება, რადგან ეს ისევ ბიზნეს რისკების კატეგორიაში რჩება.
შემაჯამებელი დასკვნა და რეკომენდაციები ბიზნეს სექტორისთვის
ნებისმიერ კომერციულ და ბიზნეს ურთიერთობებში წინდახედულობა, რისკების სწორი მენეჯმენტი და კვალიფიციური სამართლებრივი მხარდაჭერა გადამწყვეტია წარმატებისთვის. ფორს-მაჟორი არ არის ჯადოსნური სიტყვა ან უნივერსალური ფარი, რომელიც ბიზნესს ყველა ეკონომიკურ პრობლემას მოუგვარებს და ზარალისგან იხსნის. ის წარმოადგენს უკიდურეს, გამონაკლის სამართლებრივ მექანიზმს, რომელიც ეფექტურად მუშაობს მხოლოდ სრულიად ობიექტური, გარედან თავსდატეხილი და გადაულახავი გარემოებების დროს.
იმის მკაფიო გაცნობიერება, რომ ლარის კურსის ვარდნა, გლობალური ფინანსური კრიზისი, ინფლაცია, ფასების ზრდა ან ბიზნეს პარტნიორების არაკეთილსინდისიერება არ არის დაუძლეველი ძალა, დაგეხმარებათ ბევრად უფრო გონივრულად და ეფექტურად მართოთ ფინანსური რისკები და წინასწარ, ხელშეკრულების შედგენის ეტაპზევე მაქსიმალურად დაიზღვიოთ თავი.
ყოველი მსხვილი ბიზნეს გარიგება და ხელშეკრულება მოითხოვს მკაცრად ინდივიდუალურ მიდგომას და სიღრმისეულ იურიდიულ ექსპერტიზას. მხოლოდ და მხოლოდ მაღალკვალიფიციური იურიდიული მომსახურება, სწორად დაწერილი კონტრაქტი და რისკების წინასწარი სამართლებრივი ანალიზი უზრუნველყოფს იმას, რომ თქვენი ბიზნეს ინტერესები და ფინანსები სრულად და საიმედოდ იყოს დაცული ნებისმიერ, მათ შორის ყველაზე გაუთვალისწინებელ ეკონომიკურ თუ სოციალურ ვითარებაში.

Force Majeure in Business Relations and the Legal Consequences of Insurmountable Force
In a modern and dynamic business environment, entering into an agreement and executing assumed obligations in good faith are always associated with certain economic and commercial risks. Often, unforeseen circumstances arise that are entirely beyond the control of the parties and make it physically impossible to comply with the terms stipulated by the contract. It is precisely in such critical situations that Force Majeure, or an insurmountable force, acquires paramount legal significance.
Many entrepreneurs, company directors, and business entities often misjudge what constitutes Force Majeure in reality. There is a widespread misconception in Georgian society and business circles that, for instance, a change in the exchange rate of the Lari (GEL), a global economic crisis, or a sharp increase in prices automatically exempts a party from the obligation to perform a contract. In this article, we will examine in detail, in full compliance with the requirements of Georgian law, how the Civil Code of Georgia regulates Force Majeure circumstances, what cases actually constitute Force Majeure according to judicial practice, and how to protect your business from unforeseen legal risks.
What is Force Majeure in Legal Terms?
Force Majeure is a term of French origin and translates to superior or insurmountable force. From a legal perspective, Force Majeure is an objective event or circumstance that the parties could not have reasonably foreseen and prevented at the time of concluding the contract, and which directly and immediately hinders the proper performance of an obligation.
For a specific event or fact to be qualified by a court as Force Majeure, it must strictly meet the following three primary, cumulative criteria:
Objectivity and Unforeseeability: The occurrence of the circumstance at the time of executing the contract must not have been foreseeable for a reasonable, average entrepreneur. The event must be absolutely unexpected.
Inevitability and Insurmountability: The party must be physically unable to prevent this circumstance or overcome its adverse effects through any reasonable alternative efforts. The insurmountable force must be of an absolute nature.
Causal Link: There must be a direct and immediate cause-and-effect relationship between the occurred Force Majeure event and the non-performance of a specific obligation. The circumstance must directly prohibit or render the performance impossible.
Force Majeure under the Civil Code of Georgia
Georgian civil law strictly distinguishes between the culpable non-performance of an obligation and non-performance caused by Force Majeure. According to the Civil Code of Georgia, a person is not held liable (e.g., for liquidated damages or compensation for damages) for a breach of obligation if they incontrovertibly prove in court that the breach was caused precisely by Force Majeure and not by their negligence or intent.
Furthermore, Article 398 of the Civil Code of Georgia, which regulates the adaptation of a contract to changed circumstances, is of utmost importance. Businessmen often confuse this article with Force Majeure. If the circumstances that served as the basis for concluding the contract have evidently and substantially changed, and the parties would not have concluded this contract or would have concluded it with entirely different contents had they foreseen these changes, the aggrieved party may request the adaptation of the contract to the changed circumstances. However, it must be emphasized that this is not a classic Force Majeure. This represents the principle of economic complication, known in international law as Hardship, which in itself does not exempt a party from the obligation but grants the right to request a revision of the contractual terms.
What is Actually Considered Force Majeure?
Taking into account judicial practice and the recognized standards of the International Chamber of Commerce (ICC), classic and indisputable Force Majeure circumstances include the following events:
Acts of God (Natural Disasters): Destructive earthquakes, massive floods, lightning strikes, severe hurricanes, mudslides, avalanches, and other natural cataclysms that physically destroy the subject matter of supply, the facility, or the infrastructure, rendering the provision of services impossible.
War and Military Operations: Armed conflicts between states, revolution, civil war, terrorist acts, or the official declaration of a state of emergency or martial law in the country.
Prohibitions by State Authorities (Legal Force Majeure): Decisions adopted by the government or legislative body that directly prohibit specific economic activities. Examples include economic embargoes, export-import bans, complete border closures, or expropriation/nationalization of property.
Global Pandemic and Epidemic: As seen recently with the example of the Coronavirus (COVID-19), strict lockdowns, quarantines, and the forced suspension of business activities imposed by the state are unequivocally considered Force Majeure.
What is NOT Considered Force Majeure? Practical Examples
The majority of business disputes in court arise precisely at the stage when parties attempt to present ordinary, standard business risks as Force Majeure to avoid liability. Below, we extensively discuss common circumstances that legally never constitute Force Majeure:
Fluctuation of the Exchange Rate and Price Increases
This is the most common and critically flawed perception in the Georgian business reality. The sharp depreciation of the national currency (GEL) against the US Dollar or Euro, high ongoing inflation in the country, an economic crisis, or a global surge in prices for construction materials are absolutely excluded from being qualified as Force Majeure.
A number of precedent-setting decisions by the Supreme Court of Georgia have firmly established that currency exchange rate fluctuation is an inherent, ordinary business risk of commercial relations. An entrepreneurial entity entering into contractual relations is obliged to exercise a high degree of diligence and foresee the probability of macroeconomic changes in advance. Consequently, the economic unprofitability of an obligation, reduced profit margins, or operating at a loss in no way exempts a company from the exact and timely performance of a contract. If you wish to hedge against exchange rate fluctuations, a specific currency indexation clause should be incorporated into the contract, rather than relying on a Force Majeure clause.
Breach of Obligation and Delays by Counterparties
Companies often fail to perform their obligations because their partner breached their agreement. For instance, if you, as a distributor, fail to supply products to a retail network because your foreign supplier delayed production or transportation was hindered at customs, this is not Force Majeure. The non-performance of obligations by third parties, including subcontractors, constitutes your individual business risk. Before the law, you remain fully liable to the purchaser for the breach of the primary contract.
Lack of Financial Funds and Bankruptcy
The lack of funds, the imposition of a freeze or collection (incasso) on a company's bank accounts, disputes among partners, the inability to obtain a bank loan, or even the corporate bankruptcy process are never considered Force Majeure. The performance of a monetary obligation (payment of money) is always deemed a physically possible act in civil law. The fact that a specific debtor temporarily lacks adequate financial resources is solely their individual, subjective problem, and not an objective Force Majeure event.
Comparative Analysis: Business Risk vs. Force Majeure
| Circumstance in Business | Is it Considered Force Majeure? | Legal Definition under Georgian Law |
| Severe earthquake and fire | Yes, it is considered. | An objective, natural disaster event whose prevention is beyond human power. |
| Sharp drop in the GEL exchange rate | No, it is not considered. | A macroeconomic change representing the entrepreneur's ordinary commercial risk. |
| Closure of borders by the government | Yes, it is considered. | An imperative legal prohibition rendering cargo transportation physically impossible. |
| Delay in delivery by a supplier | No, it is not considered. | A culpable act by a third party does not exempt the main contractor from assumed obligations. |
| Financial crisis and lack of funds | No, it is not considered. | The performance of a monetary obligation is always objectively possible. |
How to Draft a Force Majeure Clause in a Contract Professionally
To avoid prolonged, costly, and complex litigation in the future, it is vital that the Force Majeure clause is drafted in maximum detail, rather than in a boilerplate manner, at the contract formation stage. A standard, generic phrase downloaded from the internet or copied from another contract is often completely insufficient, fails to protect the company's interests, and creates a risk of broad interpretation.
A professional contract drafted by a qualified lawyer must include the following provisions:
Specific List of Events: Instead of general terms, specifically list what constitutes Force Majeure based on the specifics of your business and industry. Clarify whether you wish to leave this list exhaustive (closed) or open-ended.
Obligation to Notify and Strict Deadlines: Establish exceedingly strict deadlines—for instance, twenty-four hours or three business days—within which the affected party must notify the other party in writing via official channels about the occurrence of the Force Majeure event. The contract should explicitly state that failing to meet this deadline results in the party permanently waiving the right to rely on Force Majeure for exemption from the obligation.
Right to Unilateral Termination of the Contract: Detail the legal consequences if the Force Majeure continues for an extended period (e.g., more than one or two months). In such cases, taking business interests into account, the parties should be granted the right to terminate the contract without effect and without any additional penalties, to prevent the economic relationship from being indefinitely frozen.
Burden of Proof and the Role of the Georgian Chamber of Commerce and Industry
The principle that "he who asserts must prove" (the burden of proof lies with the claimant) operates in legal proceedings. Consequently, merely stating verbally that there are economic problems in the country or that a Force Majeure exists is wholly insufficient. The party asserting Force Majeure and seeking exemption from liability must individually prove both the objective existence of the event itself and its direct, hindering impact on the performance of a specific obligation.
The sole competent body authorized to confirm the existence of Force Majeure circumstances in the territory of Georgia is the Georgian Chamber of Commerce and Industry (GCCI). It is this institution that investigates the circumstances of the case and issues a corresponding official certificate based on the application and solid evidence provided by the interested company. During judicial or arbitration disputes, a Force Majeure certificate issued by the Chamber of Commerce is one of the most weighty, solid, and indisputable pieces of evidence for a law firm to fully defend your business position.
Actual Judicial Practice and Supreme Court Decisions
For a business to correctly assess its own risks, it is necessary to review Georgian judicial practice. The practice established by the Supreme Court of Georgia over the years clearly demonstrates how strictly the court approaches the standard of proving Force Majeure. The absolute majority of court disputes where companies appealed to Force Majeure ended in their defeat, because entrepreneurs equated business risks with Force Majeure.
One of the most prominent examples is the dramatic fall of the national currency, the Lari, in 2014 and 2015. Several development companies and large importers tried to prove that the depreciation of the Lari against the Dollar was a Force Majeure, due to which they could no longer service loans and fulfill obligations. The Supreme Court unambiguously clarified that an economic crisis, currency inflation, and changes in market prices constitute ordinary commercial risks assumed by any entrepreneurial entity. Accordingly, financial difficulties under no circumstances exempt a party from an obligation.
On the other hand, we also have examples of genuine Force Majeure in judicial practice. During the COVID pandemic, when the state officially issued a decree and directly banned the operation of shopping malls, restaurants, and fitness centers, this was unequivocally qualified as Force Majeure (Legal Force Majeure). In such cases, the court shared the argumentation of the lessees, as there was an objective state prohibition that made it physically impossible to use the premises and carry out the respective economic activities.
Force Majeure According to the Specifics of Various Business Industries
Every business sector possesses its own unique specifics; therefore, the concept of Force Majeure operates differently across industries. What constitutes Force Majeure in logistics may be completely irrelevant to the IT sector.
Construction Sector and Development Companies
Delays in the construction process are among the most common problems. Developers often justify missed deadlines with poor weather conditions, such as rain or snow. Legally, standard seasonal precipitation and bad weather do not constitute Force Majeure because they are foreseeable in advance. Only extreme, anomalous natural events, such as an earthquake of high magnitude or a flood that physically destroys the construction site, will be considered Force Majeure for a builder. Furthermore, delays in the supply of construction materials from abroad represent the builder's business risk and not a Force Majeure toward the buyer.
Commercial Lease and Tenancy of Premises
Proving Force Majeure in a commercial lease is quite difficult. If a company rented office or commercial space but failed to set up the business, has no clients, and can no longer pay the rent, this is not Force Majeure. A Force Majeure clause in a lease agreement can only be invoked if the leased property itself is destroyed (e.g., as a result of fire or explosion) or if the state directly prohibited entry into the building for some emergency reason.
International Transport and Logistics
Logistics companies most frequently have to deal with Force Majeure risks. When transporting cargo, a sudden closure of borders by a government, the outbreak of war in a transit country, the imposition of international sanctions, or a natural disaster at a port are considered Force Majeure. However, transportation delays due to customs queues or a global rise in fuel prices remain ordinary commercial risks for the logistics company and do not exempt it from liability toward the cargo owner.
International Chamber of Commerce (ICC) Standards and Their Impact
For Georgian companies actively collaborating with foreign partners, knowledge of international standards is vitally important. The most authoritative document in this regard is the standard Force Majeure clause drafted by the International Chamber of Commerce (ICC).
The ICC Force Majeure Clause 2020 represents a universal and highly professional instrument that can be integrated into any business contract. It allocates risks in detail and precisely defines which events are considered Force Majeure. If a Georgian company specifies in its international contract that Force Majeure circumstances shall be governed by ICC standards, it automatically protects itself from the ambiguities of foreign legislation and ensures the resolution of disputes in accordance with fair, internationally recognized principles. This is particularly crucial in import-export contracts where risks are highest.
Frequently Asked Questions (FAQ) Regarding Force Majeure and Business Risks
Is a new virus or pandemic automatically considered Force Majeure? Generally, a pandemic and the strict lockdowns imposed by the state due to it are considered Force Majeure, as it makes a large part of business activities objectively impossible. However, in today's reality, since the COVID pandemic and similar viruses have already become known, widespread, and foreseeable events, they are no longer automatically treated as Force Majeure in newly executed contracts unless the parties specifically incorporate this risk as a separate clause in the agreement.
Does Force Majeure exempt a company from the obligation to pay money? No, never. According to established legal practice, Force Majeure temporarily exempts a party from additional liability, such as the imposition of fines or liquidated damages, and legally suspends the deadline for the performance of an obligation, but it in no way cancels the principal financial obligation. Repaying a loan, paying rent, or remitting the purchase price for goods is always considered physically possible.
Where and how should I obtain a Force Majeure certificate in Georgia? As noted above, the sole body issuing official certificates confirming Force Majeure in Georgia is the Georgian Chamber of Commerce and Industry. For this purpose, the interested business entity must submit a substantiated application, a copy of the contract, and all evidence confirming not only the factual occurrence of the event but also its direct and inevitable hindering impact on the performance of the specific contract.
Is a war ongoing in a neighboring country always a Force Majeure circumstance for a Georgian company? War is considered Force Majeure only and exclusively if it directly and immediately prevents the performance of a contract (e.g., impossibility of cargo transit in a war zone or destruction of products). A war ongoing in a neighboring or third country that caused raw materials to become more expensive for a Georgian company, created logistical difficulties, or triggered a general economic crisis is not considered Force Majeure under Georgian law, as it remains within the category of business risks.
Concluding Summary and Recommendations for the Business Sector
In any commercial and business relations, prudence, proper risk management, and qualified legal support are crucial for success. Force Majeure is not a magic word or a universal shield that will resolve all economic problems for a business and save it from losses. It represents an extreme, exceptional legal mechanism that operates effectively only during completely objective, external, and insurmountable circumstances.
A clear realization that a drop in the GEL exchange rate, a global financial crisis, inflation, price hikes, or the bad faith of business partners do not constitute Force Majeure will help you manage financial risks much more reasonably and effectively, and maximize your protection in advance, at the contract drafting stage.
Every major business transaction and contract requires a strictly individual approach and in-depth legal expertise. Only highly qualified legal services, a properly drafted contract, and a preliminary legal analysis of risks will ensure that your business interests and finances are fully and reliably protected in any situation, including the most unforeseen economic or social circumstances.